Nasza skóra jest płótnem, które ukazuje błędy żywieniowe, upływ czasu, nadmiar stresu, a także… błędy w pielęgnacji. Dlatego też kosmetolodzy podkreślają, jak ważna jest regularność oraz dobór odpowiednich składników w pielęgnacji dziennej i nocnej.
Kończąc więc swój dzień, tuż przed położeniem się do łóżka, ważne jest nałożenie bogatego kremu, który sprawi, że Twoja skóra będzie jędrna, nawilżona i pełna blasku.
Dlaczego ważna jest wieczorna pielęgnacja twarzy?
W ciągu dnia nasza skóra jest narażona na szereg czynników zewnętrznych, tj. promieniowanie UV, zanieczyszczenia czy makijaż. Wszystkie te elementy są dużym obciążeniem, nierzadko zatykającym pory, wzmagającym nadprodukcję sebum, przyczyniającym się do odbarwień. Dlatego też skóra, która nie otrzymuje cennych składników, szybko staje się sucha, wiotka, szara. To wtedy też pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Aby temu zapobiec, należy cerę nie tylko oczyszczać, ale także nawilżać, normalizować i regenerować.
Jednym z elementów, który pomaga skórze przywrócić równowagę i „spokój” jest,… krem na noc, który w założeniu ma wspierać w odnowie i przywracać zdrowy wygląd.[1]
Z czego składa się podstawowa pielęgnacja wieczorna?
Podstawowa pielęgnacja wieczorna powinna obejmować trzy etapy: oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie. Oczyszczanie usuwa zanieczyszczenia i resztki makijażu, tonik przywraca naturalne pH skóry, a krem na noc dostarcza składników odżywczych i nawilża. [2]
Pielęgnacja wieczorna krok po kroku
Krok 1: demakijaż
Pozwala nie tylko usunąć resztki makijażu, ale także przyspiesza proces regeneracji, zmniejsza sebum i tym samym – zmniejsza ryzyko powstawania wykwitów i trądziku. Zwykle do procesu demakijażu używa się płynów micelarnych lub masełek.
Krok 2: oczyszczanie
Po demakijażu niezwykle ważne jest umycie twarzy w towarzystwie wody. Pozostawienie tłustej i lepkiej warstwy to jeden z najczęstszych błędów pielęgnacji wieczornej. Nie zapomnij więc użyć żelu lub pianki do mycia twarzy.
Krok 3: tonizacja
Przy użyciu toniku lub hydrolatu, co pozwala przywrócić naturalne pH skóry.
Krok 4: odżywienie
Sebum i/lub kremy na noc dostarczają cennych składników, które odżywiają, nawilżają i regenerują skórę po całym dniu. W zależności od tego, jaki preparat wybierzesz – Twoja skóra zostanie ujędrniona, ujednolicona i napięta. W tym kroku polecamy m.in.:
Jakie składniki powinien mieć krem na noc?
Krem na noc ma za zadanie wspierać naturalne procesy regeneracji skóry. Dlatego też tak ważne jest dobranie kosmetyku bogatego w np.:
- Peptydy — stymulują produkcję kolagenu, co pomaga w regeneracji skóry i redukcji zmarszczek.
- Kwas hialuronowy — silny składnik nawilżający, który pomaga utrzymać skórę jędrną i nawilżoną.
- Witaminy, zwłaszcza witamina E i C — mają właściwości antyoksydacyjne i chronią skórę przed wolnymi rodnikami.
- Retinol — pomaga w odnowie komórkowej i redukcji zmarszczek.
- Ceramidy — wzmacniają barierę lipidową skóry, zapobiegając utracie wilgoci.[3]
- Kwas salicylowy – doskonały dla osób z trądzikiem, pomaga w odblokowaniu porów.
- Niacynamid (witamina B3) – pomaga w redukcji przebarwień, wyrównuje koloryt skóry i wspiera barierę lipidową.
- Naturalne ekstrakty – np. ekstrakt ze Smoczego Owocu, zapewniający wyjątkową ochronę antyoksydacyjną.
- Heksylorezorcynol — inhibitor tyrozynazy, reguluje proces melanogenez, zmniejszając przebarwienia zarówno posłoneczne, pozapalne jak i hormonalne.
- Elektrolity (np. Magnez PCA) – odbudowują barierę skórną i zatrzymują wilgoć.
Jak dobrać krem na noc?
Niestety nie wskażemy niezawodnych i uniwersalnych kosmetyków, które sprawdzą się każdemu. Wybór kremu na noc to wypadkowa wielu elementów — tj. typu skóry, jej potrzeb oraz innych, stosowanych preparatów. Przyjęło się więc, że osoby z suchą skórą szukają kremów bogatych i intensywnie nawilżających, podczas gdy osoby z tłustą skórą wybierają lekkie, wodniste (i nadal nawilżające!) formuły. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne problemy skórne, takie jak trądzik, odbarwienia, stany zapalne itd.
Nie wszystkie składniki są odpowiednie dla każdego. Przykładowo więc osoby o wrażliwej skórze powinny unikać kremów z silnymi składnikami aktywnymi, które mają skłonności do podrażniania. W przypadku pytań lub wątpliwości zawsze warto skorzystać z pomocy kosmetologa lub dermatologa.
Bibliografia
- Smith, A.B., “The importance of nighttime skincare”, Journal of Dermatology, 2018.
- Johnson, L.R., “The basics of evening skincare”, Dermatological Reviews, 2017.
- Martinez, P., “Key ingredients in night creams”, Skin Health Journal, 2019.